Rejestracja telefoniczna

pon.- pt. w godz. 8.00 -18.00

  25 798 11 12
OŚRODEK ZDROWIA
W STANINIE
21- 422 Stanin 54a
Badanie poziomu CRP

Wykonujemy szybkie badanie metodą Fluorescence Immunoassay.

Badanie jest bezpłatne ( refundowane przez NFZ ) w diagnostyce infekcji u dzieci do 6 rż.

CRP (białko C-reaktywne), jest czułym wskaźnikiem ostrych stanów zapalnych o różnym pochodzeniu. Poziom CRP, jednego z tzw. białek ostrej fazy, wzrasta w surowicy i osoczu w trakcie ogólnej, niespecyficznej odpowiedzi na infekcje (głównie bakteryjne) oraz  w wyniku stanu zapalnego  bez tła infekcyjnego, jak: arterioskleroza (miażdżyca), uszkodzenie mięśnia sercowego o podłożu niedokrwiennym, choroby reumatyczne, urazy (np. rozległe oparzenia, zranienia, zabiegi operacyjne) i choroby nowotworowe. Widoczny wzrost stężenia CRP następuje w 4 do 8 godz. od pojawienia się przyczyny, stąd, w odróżnieniu od OB, oznaczenie CRP jest istotne w stanach ostrych.

Fizjologiczne stężenie CRP nie przekracza 5 mgL, stężenie większe niż 10 mg/L uznawane jest za patologiczne. Podwyższone stężenie białka C-reaktywnego we krwi wskazuje na trwający stan zapalny w organizmie. Samo badanie CRP nie jest jednak w stanie jednoznacznie określić źródła zapalenia. Jednakże orientacyjnie podaje się, że infekcje wirusowe powodują wzrost CRP do wartości w zakresie 10-40 mg/L, infekcje bakteryjne i ostre stany zapalne w zakresie 40-200 mg/L, a ciężkie infekcje bakteryjne i rozległe urazy powyżej 200 mg/L.

Interpretacja wyniku badania należy do lekarza i jest zawsze związana z obrazem klinicznym.
Test SARS-CoV-2/Grypa A+B/RSV/Adenowirus
Combo
jest użytecznym narzędziem diagnostycznym służącym do wykrywania i identyfikacji wirusowych chorób dróg oddechowych z próbki z wymazu z nosogardła.

Oprócz wirusów grypy A i B, adenowirusa oraz SARS-CoV-2 umożliwia rozpoznanie infekcji RSV.

Syncytialny wirus oddechowy (RSV), który powoduje infekcję płuc i dróg oddechowych, jest główną przyczyną chorób układu oddechowego u małych dzieci. Choroba jest transmitowana drogą kropelkową poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną. Występuje częściej u dzieci, okres inkubacji to 3-7dni. U niemowląt i małych dzieci objawy zakażenia są bardziej nasilone, mając postać wysokiej gorączki, kataru, zapalenia gardła, po których następują zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. U dorosłych może powodować tylko objawy przeziębienia, takie jak zatkany nos lub katar, ból gardła, łagodny ból głowy, kaszel, gorączka i ogólne uczucie bycia chorym.
NIP 825 211 27 60   REGON 060347620

rachunek bankowy 30 1240 2698 1111 0010 2218 6660